GERMAN FILMS & CO-PRODUCTIONS AT THESSALONIKI 2019

60th Thessaloniki International Film Festival (31 October - 10 November 2019)

International Competition
MONOS by Alejandro Landes (CO/AR/NL/DK/SE/DE/UY, Pandora Film)
THE FEVER by Maya Da-Rin (BR/FR/DE, Komplizen Film)
 
Out of Competition
WHITE ON WHITE by Théo Court (ES/CL/FR/DE, Kundschafter Filmproduktion)
 
Virtual Reality
A RIDE IN 2049 (2049: ZEITREISE MOBILITÄT) by Peter Baumann
CONSCIOUS EXISTENCE - A JOURNEY WITHIN by Marc Zimmermann
THE RAIN THAT IS FALLING NOW WAS ALSO FALLING BACK THEN by Christian Zipfel (DE/RO, Film University Babelsberg KONRAD WOLF)
 
Open Horizons
A VOLUNTARY YEAR (DAS FREIWILLIGE JAHR) by Ulrich Köhler & Henner Winckler (Sutor Kolonko)
BRIEF STORY FROM THE GREEN PLANET by Santiago Loza (AR/DE/BR/ES, Autentika Films)
LARA by Jan Ole Gerster (Schiwago Filmproduktion)
PATRICK by Gonçalo Waddington (PT/DE, augenschein Filmproduktion)
PELICAN BLOOD (PELIKANBLUT) by Katrin Gebbe (DE/BG, Junafilm)
THE MONEYCHANGER by Federico Veiroj (UY/AR/DE, Pandora Film)
YOU WILL DIE AT TWENTY by Amjad Abu Alala (SD/FR/EG/DE/NO/QA, Die Gesellschaft DGS)
 
Special Screenings

ABOUT ENDLESSNESS by Roy Andersson (SE/DE/NO, Essential Filmproduktion)
CHAINED by Yaron Shani (IL/DE, The Post Republic)
LITTLE JOE by Jessica Hausner (AT/GB/DE, Essential Filmproduktion)
THE TRAITOR by Marco Bellocchio (IT/FR/BR/DE, Match Factory Productions)
 
>>Film Forward

FROM TOMORROW ON, I WILL by Ivan Marković & Wu Linfeng (DE/CN/RS)
GIRAFFE by Anna Sofie Hartmann (DE/DK, Komplizen Film)
HEIMAT IS A SPACE IN TIME (HEIMAT IST EIN RAUM AUS ZEIT) by Thomas Heise (DE/AT, ma.ja.de. Filmproduktion)
I WAS AT HOME, BUT… (ICH WAR ZUHAUSE, ABER…) by Angela Schanelec (DE/RS, Nachmittagfilm Angela Schanelec)
 
Round Midnight
THE FAN (DER FAN) by Eckhart Schmidt (Barbara Moorse Workshop)
 
Greek Film Festival
PENCIL KNIFE BATON by Konstantinos Kakogiannis (GR/DE/FR, Atopia)
THE MIRACLE OF THE SARGASSO SEA by Syllas Tzoumerkas (GR/DE/NL/SE, unafilm)
 
Balkan Survey
A TALE OF THREE SISTERS by Emin Alper (TK/DE/NL/GR, Komplizen Film)
GORILLA BATHES AT NOON by Dušan Makavejev (DE/YU, Von Vietinghoff Filmproduktion, Alert Film)
NOAH LAND by Cenk Ertürk (TK/DE/US, klinkerfilm)
SWEET MOVIE by Dušan Makavejev (FR/CA/DE, Maran Film)
THE WHISTLERS by Corneliu Porumboiu (RU/FR/DE, Komplizen Film)
 
Tribute to Albert Serra
LIBERTÉ by Albert Serra (FR/DE, Lupa Film)
 
Youth Screen
CAT LAKE CITY by  Antje Heyn (Protoplanet Studio)
MY EXTRAORDINARY SUMMER WITH TESS (MEINE WUNDERBARE SELTSAME WOCHE MIT TESS) by Steven Wouterlood (NL/DE, ostlicht filmproduktion)
 
Sidebar Events

ADAM & EVELYN by Andrea Goldstein (ma.ja.de. Fiction)

Contact: Dennis Ruh