GERMAN FILMS & CO-PRODUCTIONS AT THESSALONIKI 2018

59th Thessaloniki International Film Festival (1- 11 November 2018)

International Competition
ALL GOOD (ALLES IST GUT) by Eva Trobisch (TRIMAFILM, Starhaus Filmproduktion, University of Television and Film Munich)
SMUGGLING HENDRIX by Marios Piperides (CY/DE/GR, Pallas Film)

VR / Virtual Reality Competition
KOBOLD by Max Sacker & Ioulia Isserlis (AnotherWorld VR)
ROOMS by Christian Zipfel (Film University Babelsberg KONRAD WOLF)

Out of Competition
TOUCH ME NOT by Adina Pintilie (RO/DE/CZ/BG/FR, Rohfilm Productions)

Greek Film Festival: Beyond Borders
NIGHT OUT by Stratos Tzitzis (GiGi Pictures)

Greek Film Festival: Greek Queer Cinema Tribute
VENUS IN THE GARDEN by Telémachos Alexiou (GR/DE, Chocolate Grinder Films)

Open Horizons

A CIAMBRA by Jonas Carpignano (IT/US/FR/DE, DCM Pictures)
RAFIKI by Wanuri Kahiu (ZA/KE/FR/LB/NO/NL/DE, Razor Film)

Open Horizons: Another Take
A FAMILY SUBMERGED (DIE UNTERGEGANGENE FAMILIE) by María Alché (AR/BR/DE/NO, Pandora Film Produktion)
CRYSTAL SWAN by Darya Zhuk (BY/DE/US/RU)
THE INNOCENT (DER UNSCHULDIGE) by Simon Jaquemet (CH/DE, augenschein Filmproduktion)

Round Midnight
FIELD GUIDE TO EVIL by Katrin Gebbe et al. (DE/NO/PL/UK/US/HR/IN/AT/GR/TR, Jyoti Film uG)
LUZ by Tilman Singer (Academy of Media Arts Cologne)

Special Screenings
THE HAPPY PRINCE by Rupert Everett (DE/BE/IT, Maze Pictures)

Balkan Survey: Main Program

ÁGA by Milko Lazarov (BG/DE/FR, 42film)
I DO NOT CARE IF WE GO DOWN IN HISTORY AS BARBARIANS by Radu Jude (RO/CZ/FR/BG/DE, Komplizen Film)
LEMONADE by Ioana Uricaru (RO/CA/DE/SE, 42film)
SIBEL by Çağla Zencirci & Guillaume Giovanetti (TK/FR/DE/LU, Riva Filmproduktion)

LUX Prize
STYX by Wolfgang Fischer (DE/AT, Schiwago Film)

EUandME Short Films

THE LIVING HOSTEL by Matthias Hoene

Youth Screen

SUPA MODO by Likarion Wainaina (DE/KE, One Fine Day Films)

Nanouk Leopold Tribute

COBAIN by Nanouk Leopold (NL/BE/DE, Coin Film)
IT’S ALL SO QUIET by Nanouk Leopold (NL/DE, Coin Film)

Contact: Dennis Ruh