GERMAN FILMS & CO-PRODUCTIONS AT ROTTERDAM 2020

49th Rotterdam International Film Festival (22 January – 2 February 2020)

Bright Future: Ammodo Tiger Short Competition
THE LOST PROCESSION by Bani Abidi (AE/DE/PK)
AGGREGATE STATES OF MATTERS by Rosa Barba (PE/DE)

Bright Future: Bright Future Competition
SEBASTIAN JUMPING FENCES (SEBASTIAN SPRINGT ÜBER GELÄNDER) by Ceylan-Alejandro Ataman-Checa (DFFB)
FOR THE TIME BEING by Salka Tiziana (HFBK Hamburg)
TIME OF MOULTING (FELLWECHSELZEIT) by Sabrina Mertens (Film Academy Baden-Württemberg)

Bright Future Main Program
LUSALA by Mugambi Nthiga (KE/DE, One Fine Day Films)
MERRY CHRISTMAS, YIWU by Mladen Kovacevic (RS/SE/FR/DE/BE/QA, Ma.ja.de. Filmproduktion)
THE FEVER by Maya Da-Rin (BR/FR/DE, Komplizen Film)
THE TREE HOUSE by Minh Quý Trương (SG/VN/DE/FR/CN, Inselfilm Produktion)

Bright Future Short

BATAGUR BASKA by Bernd Lützeler
BLED OUT – AUSGEBLUTET by Pauline Curnier Jardin
BUGS & BEASTS BEFORE THE LAW by Bambitchell (CA/DE)
DAS WESEN DER VERWANDLUNG by Monika Funke-Stern & Hanno Baethe
FORGET ALBERTO FOR NOW by Beina Xu
HOME STORIES by Matthias Müller
THE LITTLE WHITE CLOUD THAT CRIED by Guy Maddin (CA/DE)
THE SCULPTURE by Musquiqui Chihying (DE/TW/CN)

Bright Future Mid-length
AT THE BOTTOM OF THE SEA by Karsten Krause (Fünferfilm – Krause & Scheuffele)

Voices: Big Screen Competition
FANNY LYE DELIVER'D by Thomas Clay (GB/DE,  Essential Filmproduktion)

Voices Main Program
DEATH WILL COME AND SHALL HAVE YOUR EYES by José Luis Torres Leiva (CL/AR/DE, Autentika Films)
WHITE ON WHITE by Théo Court (ES/CL/FR/DE, Kundschafter Filmproduktion)
YOU WILL DIE AT 20 by Amjad Abu Alala (SD/FR/EG/DE/NO/QA, Die Gesellschaft DGS)

Voices: Limelight

PROXIMA by Alice Winocour (FR/DE, Pandora Film)
THE PERFECT CANDIDATE by Haifaa Al-Mansour (SA/DE, Razor Film Produktion)
THE WHISTLERS by Corneliu Porumboiu (RU/FR/DE, Komplizen Film)

Voices Short
LA ESPERA by Danilo do Carmo, Jakob Krese (DE/BR)
ELEPHANT BEARING AN OBELISK by Bettina Nürnberg, Dirk Peuker (DE/IT)

Deep Focus: Signatures
A HIDDEN LIFE by Terrence Malick (DE/US, Studio Babelsberg)
LIBERTÉ by Albert Serra (FR/DE, Lupa Film)
LITTLE JOE by Jessica Hausner (AT/GB/DE, Essential Filmproduktion)

Deep Focus: Regained
AN IMPOSSIBLE PROJECT by Jens Meurer (DE/NL/AT/US, Instant Film)
NIMIC by Yorgos Lanthimos (DE/GB/US, Rekorder)
HARUN FAROCKI: PRESENTED by Kevin B. Lee
HARUN FAROCKI: LEXICON by Kevin B. Lee
HARUN FAROCKI: THE COUNTER-IMAGE by Kevin B. Lee
LIVING THE LIGHT – ROBBY MÜLLER by Claire Pijman (NL/DE, Chromosom Filmproduktion)
MOVING PICTURES: FILMMAKING AND THE ART OF CINEMATOGRAPHY by Sophie Kill, (DE/US/CN, Arri Media)
VILLA EMPAIN by Katharina Kastner (AT/BE/DE/FR)
THE LEAKS OF VENICE by Pia Bolognesi, Giulio Bursi (DE/IT)

Deep Focus: Frameworks
VOICE ENGINE by Rosa Barba (DE/NL)

Deep Focus: Beth B: War Is Over
VARIETY by Bette Gordin (UK/DE/US)
TWO SMALL BODIES by Beth B, Ida Appelbroog (US/DE)

Deep Focus: Marion Hänsel: À la vie
LA TENDRESSE by Marion Hänsel (BE/FR/DE)

Educatie:
FragMANts by NEOZOON
CITY PLAZA HOTEL by Anna-Paula Honig, Violeta Paus (CL/FR/DE)

Perspectives: Sacred Beings
7465 by Watsamon Tri-yasakda (TH/DE)
I AM NOT YOUR MOTHER by Sarnt Utamachote

Perspectives: The Tyger Burns

ABOUT ENDLESSNESS by Roy Andersson (SE/DE/NO, Essential Filmproduktion)

Perspectives: Wait and See
BLUE by Ann Oren
INK IN MILK by Gernot Wieland (DE/AT)
SZEEMANN AND LENIN CROSSING THE ALPS by Rudolf Herz

Perspectives: Ordinary Heroes: Made In Hong Kong
SERIAL PARALLELS  by Max Hattler (HK/DE)

Perspectives: Synergetic
BLACK SUNFIGHT by Ulrich Herzog

Cinemart (projects in development)

ELECTRIC SLEEP by Zeynep Dadak (TK/DE, unafilm)

Contact: Dennis Ruh