Search Festival Guide

Guanajuato International Film Festival

Guanajuato International Film Festival
Fabrica La Aurora, Local 5-B, Col. Aurora
C.P. 37700 San Miguel de Allende, Gto.
Mexico
phone +52 (415) 152 72 64
fax +52 (415) 152 88 99
http://www.giff.mx/en/
email: info@guanajuatofilmfestival.com

Founder & Executive Director
Ms. Sarah Hoch

Director of Programming
Ms. Nina Rodriguez

Year of Foundation 1998

Event Date from 19 July 2019 till 28 July 2019

in Guanajuato, Mexico

Sections Competitive Selections: Feature Film Fiction, Long Documentary, Short Documentary, Short Film Fiction, Short Film Experimental, Animated Short Film.

Side Sections: Midnight Madness (Erotic & LGBT & Underground Films), Movies with Mummy (Horror Films), Virtual Reality.

Category First Feature, Feature, Short, Documentary

Terms of Entry Films completed after 1 January 2018, up to 30min duration for shorts. Presentation must be in Spanish, English, or with subtitles in either of these two languages.
Non-exclusive though regional premieres are given preference.
DCP for features, BR or Digital for all sections.
Virtual Reality projects must be viewable via Samsung Gear VR, Oculus Rift or HTC.

Subtitles English subtitles necessary Spanish subtitles recommended

Format DCP, Blu-ray, Digital File

Registration Deadline 01 April 2019

Fees 25 USD

Attendance Figures 110,000

German Films

2019

Official Selection International Feature
SYSTEM CRASHER (SYSTEMSPRENGER) by Nora Fingscheidt (Kineo Filmproduktion, Weydemann Bros., Oma Inge Film)

Official Selection Long Documentary
KABUL, CITY IN THE WIND by Aboozar Amini (AF/JP/NL/DE)

Official Selection Mexico

ORO BLANCO by Gisela Carbajal Rodríguez (DE/AR/MX, Luciana Newton)

Official Selection Short Documentary
BLUE BOY by Manuel Abramovich (AR/DE)

Official Selection Short Film Experimental
ANIMISTICA by Nikki Schuster
FREE TIME (FREI ZEIT) by Ulu Braun

Spotlight Country: Philippines
THE VERY BRIEF LIFE OF AN EMBER (ALIPATO) by Khavn De La Cruz (PH/DE)

Kids in Action
BEHING THE BEARD by Marc Angele, Noel Winzen (Filmakademie Baden-Württemberg)
CAT LAKE CITY by  Antje Heyn
NEST by Sonja Rohleder
SPACE PROBE FORCE - GRAVITY PUSH by Tom Weber, Ilija Brunck

Virtual Reality

CONSCIOUS EXISTENCE by Marc Zimmermann
THE GOLDEN GLOVE VR (DER GOLDENE HANDSCHUH VR) by Fatih Akin, Timur Musabay, J. Lee Williams (CA/DE, Harold Price, Leandro Amorim-Downie)
ROOMS by Christian Zipfel

Midnight Madness
HOT DOG by Alma Buddecke, Marleen Valin
RIOT NOT DIET by Julia Fuhr Mann

Number of Films Shown 350+ titles from 50 countries (225 from 47 countries in Official Selections)

Media Coverage 300+ press members

Specific Characteristics The winner of the short film competition automatically qualifies for the OSCAR competition for the Best Short Film.

Evaluation All screenings are free of charge and open to the public. Oscar Qualifying for animated & narrative shorts.

Services Incubator program offering professional advice on a variety of topics to attending filmmakers for their next projects.

>> back to list