Festival Calendar

ZLIN - International Film Festival for Children and Youth

ZLIN - International Film Festival for Children and Youth
Filmova 174
760 01 Zlin
Czech Republic
phone +420-577 592 -217 / -275
fax +420-577 592 442
http://www.zlinfest.cz
email: festival@zlinfest.cz

President
Mr. Čestmír Vančura

Artistic Director
Ms. Markéta Pášmová
marketa.pasmova@zlinfest.cz

Year of Foundation 1961

Event Date from 24 May 2019 till 01 June 2019

in Zlin, Czech Republic

Sections International competition of feature films for chilfdren; International competition of feature films for youth; International competition of animated films for children; International competition of short films, International competition of European first feature films; Zlín Dog - International Competition of Student Films); Informative sections (Czech films, Czech TV productions, Panorama, Documentaries, Night Horizons); supporting program; expert seminars

Category TV Movie

Terms of Entry Only films released after January 1, 2017 will be allowed into the competitive section. Films which are part of a series but which can be judged on their own may also compete.

Subtitles English subtitles necessary

Format DCP

Registration Deadline 01 March 2019

Fees non

Attendance Figures 125,000

Participants of the Film Industry Around 400 are film professionals
The Festival include the International Panel of Producers, the aim of which is to offer an opportunity for film professionals to discuss the making and distribution of films for children and youth, search for possibilities of co-production and financing of European film, possibilities of co-operation of film schools and festivals.

Prizes/Awards Golden Slipper (Best feature childrens film, Best feature youth film and Best animated childrens film), Childrens Jury Award (Best feature childrens film) Youth Jury Award (Best feature youth film), The Europe Award - European First Films, City of Zlín Award (Special Recognition for a Feature Film for Children), Miloš Macourek Award (Special Recognition for a Feature Film for Youth), Hermína Týrlová Award (for Young Artists aged fewer than 35), ECFA Award, Ecumenical Jury Award, Golden Apple (Audience Award for Best Feature Film and Best Animated Short Film), Sepcial Recognition (for award-winning film), Gran Prix of Zlin Film Festival, Golden Slipper sor Special Contribution in Children's and Youth Cinema

German Films

2018


International Competition of Feature Films for Youth
ROCK MY HEART (ROCK MY HEART - MEIN WILDES HERZ) by Hanno Olderdissen (Neue Schönhauser Filmproduktion)

International Competition of Feature Films for Children
SUPA MODO by Likarion Wainaina (DE/KE, One Fine Day Films)

International Competition of European First Films
ONCE UPON A TIME IN INDIAN COUNTRY (ES WAR EINMAL… INDIANERLAND) by Ilker Catak (Riva Filmproduktion)

Panorama
303 by Hans Weingartner (Kahuuna Films, Starhaus Produktion, NEUESUPER)
GODLESS YOUTH (JUGEND OHNE GOTT) by Alain Gsponer (die film gmbh, Constantin Film Production)
I AM NOT A WITCH by Rungano Nyoni (FR/GB/ZM/DE, unafilm)
MATTI AND SAMI AND THE THREE BIGGEST MISTAKES IN THE UNIVERSE (MATTI UND SAMI UND DIE DREI GRÖSSTEN FEHLER DES UNIVERSUMS) by Stefan Westerwelle (DE/FI, Lieblingsfilm)
MR. MOLL & THE CHOCOLATE FACTORY (PAPA MOLL) by Manuel Flurin Hendry (CH/DE, MMC Zodiac)
MY GIRAFFE (MEIN FREUND, DIE GIRAFFE) by Barbara Bredero (NL/BE/DE , Hamster Film)
TIGER MILK (TIGERMILCH) by Ute Wieland (Akzente Film- und Fernsehproduktion, Constantin Film)

International Competition of Animated Films for Children
CAT DAYS (NEKO NO HI) by Jon Frickey
GIANT by Johanna Bentz
ISLAND by Max Mörtl, Robert Löbel
NIGHT MOVES by Falk Schuster
PATCHWORK MOLE (DER MAULWURF AUF MEINER SCHMUSEDECKE) by Angela Steffen
PENGUIN (PINGUIN) by Julia Ocker
STUMBLEBEE by Monika Tenhündfeld

International Competition of Student Films Zlín Dog
A PRIORI by Maïté Schmitt
CELEBRATE EILEEN! by Judith Westermann
MASCARPONE by Jonas Riemer

Neighbourhood
MESS IN THE MUD by Michael Zamjatnins
PICCOLO CONCERTO by Ceylan Beyoglu
PIECE OF WOODLAND (WALDSTÜCK) by Stella Raith, Wolfgang Raith
THE BRIDGE OVER THE SKY by Maksim Bozhko
THE PRESENT by Minou Kropp

AUSTRIAN TRIP
CENTER OF MY WORLD (DIE MITTE DER WELT) by Jakob M. Erwa (DE/AT, Neue Schönhauser Filmproduktion)

AMERICAN TEEN
GHOST WORLD by Terry Zwigoff (US/GB/DE, Advanced Medien)

Czechoslovakian Cinema: Films of My Childhood, Czechoslovakian Cinema: Film Music
THREE WISHES FOR CINDERELLA (DREI HASELNÜSSE FÜR ASCHENBRÖDEL) by Václav Vorlíček (CZ/DE, Deutsche Film (DEFA))

Czechoslovakian Cinema: Ota Hofman 90
THE CAT PRINCE (DER KATZENPRINZ) by Ota Koval (CZ/DE, VEB DEFA-Studio für Spielfilme)

Golden Slipper for Special Contribution in Children´s and Youth Cinema
LUCY, TERROR OF THE STREET by Jindřich Polák (CZ/DE)

Number of Films Shown around 300 films from more than 55 countries

Media Coverage 97 accredited journalists from regional, national an also international TV, radio and newspaper

Evaluation The festival has established itself as a high quality event for children's films. In addition to the regular festival program it also offers the International Panel of Producers, a discussion panel for producers, film-makers, distributors and media.

Services Unless specified otherwise, expenses relating to the transport of films, promotion materials and insurance from the country of origin to the Zlín customs office will be covered by the participant. Expenses relating to the transport to the country of origin are covered by the organizer.

>> back to list