Festival Calendar

Camerimage, Bydgoszcz

TUMULT Foundation
Rynek Nowomiejski 28
87-100 Torun
Poland
phone +48-56-621 00 19
fax +48-56-652 21 97
http://www.camerimage.pl
email: office@camerimage.pl

Director
Mr. Marek Zydowicz

Selection
Mr. Marek Zydowicz Mr. Michal Dudziewicz

Contact for German Entries
Mrs. Agnieszka Swoinska
aga@camerimage.pl

Year of Foundation 1993

Event Date from 10 November 2018 till 17 November 2018

in Bydgoszcz, Poland

Sections Main Competition; Student Etudes Competition; Feature Debuts Competition; Documentary Competition; Music Video Competition; "First Look" TV Pilots Competition

Terms of Entry Films produced within two years prior to festival;

Subtitles English subtitles recommended

Format DCP

Registration Deadline Submission deadline:
31st May 2018 (no fee)
30th June 2018 (late entry fee: PLN 200)

DOCUMENTARY FILMS COMPETITIONS
Submission deadline: 30th June 2018

STUDENT ETUDES COMPETITION
Submission deadline: 31st July 2018

MUSIC VIDEOS COMPETITION
Submission deadline: 31st July 2018

"FIRST LOOK" TV PILOTS COMPETITION
Submission deadline: 31st July 2018

Fees late fee for Main Competition and Feature Debuts Competition: PLN 200

Attendance Figures 70,000

Participants of the Film Industry 365 cinematographers from 36 countries; 1300 students; 500 people from the Polish and international film industry

Prizes/Awards Golden Frog, Silver Frog, Bronze Frog (Main Competition); Golden Frog (Documentary Films Competition); Laszlo Kovacs Student Award Golden Tadpole, Silver Tadpole (Student Etudes Competition);

German Films

2018


Student Etudes Competition
DARKNESS IS A COLOR by Mujtaba Al Madlooh (Filmakademie Baden-Württemberg)
RIEN NE VA PLUS by Sophie Linnenbaum (Film University Babelsberg KONRAD WOLF)
THEM (FREMDE) by Tim Dünschede (University of Television and Film Munich, German Film and Television Academy, Filmakademie Baden-Württemberg, Friendshipfilms)
TOUCH ME by Eileen Byrne (DE/LU, University of Television and Film Munich)

Directors' Debuts Competition
THE HAPPY PRINCE by Rupert Everett (DE/BE/IT, Maze Pictures)

Documentary Features Competition
OVER THE LIMIT by Marta Prus (PL/DE/FI, Ventana Film- und Fernsehproduktion)
THE PRINCE AND THE DYBBUK (DER PRINZ UND DER DYBBUK) by Elwira Niewiera & Piotr Rosołowski (PL/DE, Kundschafter Filmproduktion, zero one Filmproduktion)
VICTORY DAY by Sergei Loznitsa (Imperativ Film)

Documentary Shorts Competition
O BROTHER OCTOPUS by Florian Kunert (Kunsthochschule für Medien Köln)

First Look – TV Pilots Competition
DARK: SECRETS by Baran Bo Odar (Wiedemann & Berg Television)

Contemporary World Cinema
55 STEPS by Bille August (DE/BE, Elsani Film, MMC Movies)

Documentary Special Screenings
MOVING PICTURES: FILMMAKERS AND THE ART OF CINEMATOGRAPHY by Sophie Kill

Baltic Cinema Review
WESTERN by Valeska Grisebach (DE/BG/AT, Komplizen Film)

Remembering the Masters
THE BITTER TEARS OF PETRA VON KANT (DIE BITTEREN TRÄNEN DER PETRA VON KANT) by Rainer Werner Fassbinder (Filmverlag der Autoren, Tango Film)

Student Etudes Panorama
FEAR by Raissa S Okurowa (Hamburg Media School)
PROXIMA-B by Stefan Bürkner (Filmakademie Baden-Württemberg)

Number of Films Shown 350 titles from about 30 different countries

Media Coverage 200 international journalists from varied media

Evaluation General focus of the festival is the visual artistry of the cinematography. The festival is well-organised, apart from the film screenings a number of interesting panels and workshops take place.

Services The fesival covers thes costs of travel, accomodation and entrance cards for the cinematographers of films selected for the Main Competition or Documentary Films Competition. For those films the festival also covers the outbound print shipping.

Technical equipment Plus Camerimage Market: exhibition and presentations fot he newest inventions in the field of film technology by world recognized brands in this branch (Arri, Panavision, Kodak,...);
Workshops and seminars; Panel discussions;

>> back to list